Noc Muzeów za nami – dziękujemy.

Tegoroczną Noc Muzeów spędziliśmy w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej przy ul. Powsińskiej 13 w Warszawie. Była to wyjątkowa noc, w trakcie której wraz ze Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich Oddział w Warszawie nie tylko prezentowaliśmy unikalne przedmioty wydobyte z parostatku zatopionego w nurtach Bugu, ale też jego niesamowitą historię z przełomu osiemnastego i dziewiętnastego wieku.
Z wraku rosyjskiego parostatku z okresu I WŚ w ubiegłym roku, archeolodzy wraz z wolontariuszami wydobyli pozostawione na nim przedmioty codziennego użytku, oraz co ciekawsze unikatowe dzisiaj, urządzenia techniczne. Najważniejszym z nich jest pompa zęzowa parostatku, którego dokładnej nazwy nie udało się jeszcze ustalić. W trakcie Nocy Muzeów Zbigniew Tucholski z Polskiej Akademii Nauk, prowadzący nadzór merytoryczny nad tą eksploracją, udzielał informacji wszystkim zwiedzającym.
Nasi goście mogli zakręcić kołem jedynej w Polsce pompy zęzowej pochodzącej z zatopionego w czasie I wojny światowej bocznokołowca, jak również wziąć do rąk narzędzia i elementy sprzed 100 lat.
Zaprezentowaliśmy także film dokumentujący eksplorację parostatku w trakcie której pozyskano ponad 100 zabytków ruchomych oraz późniejsze prace konserwacyjne przeprowadzone w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej.
Czas upływał niesamowicie szybko, dużą atrakcją była prezentacja przez dyrektora Muzeum Mirosława Zientarzewskiego najcenniejszego i jednocześnie najstarszego pojazdu, jedynego w Polsce egzemplarza czołgu Renault FT. Zaprezentowano również pokazy dynamiczne innych wozów bojowych z kolekcji muzeum, w tym m.in. jedynego w Polsce czołgu T-55AM „Wołna”. Możliwość przejażdżki prawdziwym czołgiem była nie lada przeżyciem dla wszystkich zwiedzających.
Grupy rekonstrukcji historycznej :
– Stowarzyszenie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie
– Grupa Historyczna Lotnictwa Polskiego
– Towarzystwo Historyczne „ROK 1920”
– I Grupa Rekonstrukcji Historycznej Polskiej Broni Pancernej „SMOK”
Dziękujemy!