Obóz NKWD w Rembertowie – poszukiwania i ochrona prawna pozostałości.

W dniu 22 lipca 2019 roku Stowarzyszenie Kolekcjonerzy Czasu złożyło wniosek do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o objęcie ochroną prawną terenu dawnych Zakładów Amunicyjnych „Pocisk” z 1919 roku jako pozostałości po przemysłowym i militarnym charakterze i historii Rembertowa, a tym samym terenu dawnego specjalnego obozu NKWD nr 10 w Rembertowie, jako miejsca związanego z martyrologią polaków w dobie kwitnącego komunizmu na ziemiach polskich. Postępowanie zostało wszczęte, równolegle Stowarzyszenie „Wizna 1939” które wspieramy, prowadzi prace mające na celu potwierdzenie lub zaprzeczenie dotychczasowym ustaleniom.
W dniu 23 stycznia br. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator przeprowadził oględziny konserwatorskie „pozostałości po obozach jenieckich z l. 1941-1945 znajdujących się na terenie d. wytwórni Zakładów Amunicyjnych „Pocisk” położonego w Warszawie przy ul. Marsa 110 (…) obejmują 4 budynki nr 22,93,21,20.”
W trakcie czynności ustalono i opisano jaki jest stan techniczny przedmiotowych obiektów, wskazano ich wartość historyczną teraz czekamy na ostateczną decyzję MWKZ. Więcej o wniosku i uzasadnieniu TU.
O obozie w rzeczywistości niewiele wiadomo, słabo znane są relacje osób tam przetrzymywanych, dlatego Stowarzyszenie „Wizna 1939” postanowiło zweryfikować terenowo dotychczasową wiedzę o tym miejscu i być może postawić nowe tezy.
Obóz niemiecki a następnie NKWD w Warszawie-Rembertowie od lat owiany jest tajemnicą. Do tej pory żadna instytucja państwowa nie podjęła się przeprowadzenia badań terenowych i ustalenia, gdzie są setki ofiar, które zostały zamordowane lub zmarły w tym miejscu. Nie wiadomo także, jaka były dokładna lokalizacja i zasięg obozu. Wyruszamy więc w teren, żeby spróbować rozwikłać zagadkę oraz zweryfikować przekazy i dostępne szkice w terenie. Zobaczcie, co odnaleźliśmy podczas pierwszego etapu naszych prac, w którym badaliśmy wytypowane miejsca w 2. Regionalnej Bazie Logistycznej, a także teren, gdzie przed II wojną światową funkcjonowała filia dawnej Fabryki „Pocisk”. Działaliśmy wspólnie ze stowarzyszeniem Kolekcjonerzy Czasu.
-Facebook: Stowarzyszenie „Wizna 1939”
Polecam materiał na Youtube wyjaśniający podjęte działania, relacja prosto z miejsca dawnego obozu: WIZNY DZIENNIK POLOWY: CZY DA SIĘ ZATRZEĆ ŚLADY ZBRODNI? Obóz NKWD w Rembertowie
Zdjęcia: Anna Straszyńska