Drewniak przy ul. Biruty 18 uznany za zabytek!

Decyzją nr 51/2021, a na wniosek Stowarzyszenia Kolekcjonerzy Czasu, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków postanowił wpisać do rejestru zabytków nieruchomych woj. mazowieckiego drewniany budynek mieszkalny przy ul. Biruty 18 w Warszawie.
Drewniana piętrowa kamienica czynszowa znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie Cmentarza Żydowskiego, posiada dwa dekorowane ganki wejściowe od strony podwórka i jest przedstawicielem typowego budownictwa na Bródnie z przełomu XIX/XX w. (na przedpolu rosyjskich fortów obowiązywał zakaz wznoszenia domów murowanych) i jednym z niewielu zachowanych do dzisiaj. Pomimo licznych ingerencji i braku bieżących remontów, w budynku zachowała się oryginalna stolarka na lewej klatce schodowej (prawa niedostępna ze względu na domofon). Stolarka okienna częściowo wymieniona.
(… Posesja wydzielona została w 1911 roku i należała do Aleksandra Sylwestra Żuka. W 1912 roku nieruchomość została zakupiona przez zamieszkujące we wsi Targówek małżeństwo Antoninę i Baltazara Paprockich i pozostawała w rękach spadkobierców do 1945 roku (…)
– decyzja MWKZ 51/2021
Z dostępnych źródeł wynika, że w czasie II wojny mieścił się tu szpital polowy. Po wojnie obiekt przejęło miasto, natomiast jak podaje portal fotografiawarszawy.com: Mieszkał tu między innymi rewolucjonista czasów carskich – Klemens Markowski, artysta grafik – Jerzy Miller, baletmistrz z warszawskiej opery – Jan Jakubowski, pilot września ’39 – Stanisław Wapowski oraz przyszły zdobywca Monte Cassino – Czesław Osiński.
21 kwietnia br. Stołeczny Konserwator Zabytków Michał Krasucki poinformował na Facebooku o planach jakie szykują się dla zabytkowego drewniaka:
„Na początku maja dowiemy się, w jakim stanie technicznym jest drewniany dom przy ul. Biruty 18, niedaleko ronda Żaba
. Stołeczny Konserwator Zabytków zlecił wykonanie opinii
o stabilności konstrukcji oraz określenie zakresu prac ratunkowych z podziałem na etapy oraz ich wycenę.
„
Jak widać, działania podjęte przez Stołecznego Konserwatora Zabytków dają nadzieję, na lepsze „jutro” dla drewniaka z Targówka, zatem czekamy i dopingujemy by „nasz” zabytek odzyskał dawny blask!
Zdjęcia i tekst: Anna Datkowska